Baltijas komercīpašumu tirgū pieaug Ziemeļvalstu kapitāla aktivitāte
Kopējais investīciju apjoms komerciālajā nekustamajā īpašumā Baltijas valstīs 2022. gadā joprojām sasniedza 1,27 miljardu eiro atzīmi, pārsniedzot miljardu eiro piekto gadu pēc kārtas kopš 2018. gada.
Tā liecina starptautisks nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma Colliers ikgadējais komerciālo nekustamo īpašumu pārskats, kas aptver tendences un prognozes 2023. gadam, kā arī jaunāko statistiku un atziņas par aizvadīto gadu Baltijas reģionā.
Lai gan 2022. gada apjoms nebija tik iespaidīgs kā 2 miljardi eiro 2021. gadā, apjomi 2022. gadā saglabājās saskaņā ar pirmskara prognozēm, pateicoties spēcīgākam 2. pusgada sniegumam.
Investīciju tirgū reģistrēti vairāki lieli un vidēji lieli vienoti un portfeļa darījumi: privātpersonu segments joprojām bija investoru galvenā izvēle, 2022. gadā piesaistot 37% no kopējā apjoma, kam seko biroju (25%) un rūpniecības sektors (22%). Uzmanība tādām jaunām aktīvu kategorijām kā dzīvojamo māju īres segments un senioru mājokļi turpināja palielināties.
Lai gan Baltijas investori turpināja dominēt tirgū, 2022. gadā pieauga Ziemeļvalstu kapitāla aktivitāte, kas bija atbildīga par vairāk nekā vienu ceturto daļu no iegādēm, savukārt ārvalstu kapitāls kopumā veidoja nedaudz zem 42% no Baltijas valstīs ieguldītā apjoma pēc 36% 2020. gadā un tikai 23% 2021. gadā.
“Spēcīgā piedāvājuma trūkuma dēļ augstākās kvalitātes ienesīgums 2022. gadā palika nemainīgs, neskatoties uz pieaugošo spiedienu saistībā ar parādu un īpašumu izmaksu strauju pieaugumu. Tomēr, kā liecina investoru noskaņojums un darījumu pierādījumi visā Eiropā, nenoliedzami ir spēcīgs augšupvērsts spiediens uz ienesīgumu, kas, ja pārdevēji to neatzīs, var nomākt kopējo investīciju aktivitāti turpmāk,” komentē Anžela Koļesņikova, Colliers Baltics Investīciju nodaļas vadītāja.
“2022. gadā Baltijā kopumā tika slēgti gandrīz 400 darījumi, kas ir tikpat daudz kā pirms gada – vidējais darījuma apjoms tirgū sasniedza 3,2 miljonus eiro (salīdzinājumā ar 4,9 miljoniem eiro 2021. gadā). Top10 darījumi veidoja 32% no kopējā Baltijas investīciju apjoma 2022. gadā, savukārt darījumu apjoms virs 20 miljoniem eiro bija tikai puse no apjoma 2021. gadā,” turpina A. Koļesņikova.
Kā jau iepriekš bija sagaidāms, jaunās aktīvu kategorijas, piemēram, īres dzīvojamo māju segments un senioru mājokļi, turpina piesaistīt investoru interesi, lai gan aktivitāte joprojām ir ierobežota, jo profesionālu īres īpašumu pieejamība ir zema.
Pēc pandēmijas ierobežojumiem 2020.–2021. gadā inflācija, pirktspējas samazināšanās un enerģijas izmaksu pieaugums ir jaunas galvenās mazumtirdzniecības īrnieku bažas. Kā jau tika gaidīts, 2022. gads bija lēns gads jaunu profesionālu mazumtirdzniecības objektu attīstības ziņā, izņemot jaunus pārtikas veikalus un vairākus tirdzniecības centrus, kuros uzsākta un/vai turpināta daļēja pārbūve/renovācija. 2022. gadā atlaižu mazumtirgotāji joprojām bija visievērojamākie pieprasījuma radītāji segmentā.
Lai gan lielā nenoteiktība starp nomniekiem un attīstītājiem izraisīja īslaicīgu attīstības un nomas procesu aizkavēšanos, industriālais segments saglabājās aktīvs visu gadu. Lielais pieprasījums un zemā jaunu spekulatīvu industriālo projektu pieejamība izraisīja nepieredzēti zemu vakanču līmeni visās trīs Baltijas valstīs.
Raksta pilno versiju var aplūkot: https://www.db.lv/zinas/baltijas-komercipasumu-tirgu-pieaug-ziemelvalstu-kapitala-aktivitate-510956