Kā ekonomēt savā mājā?
Riga Real Estate
Kā samazināt siltuma zudumus caur ārsienām? Kādēļ gāzes plītis ir labākas par elektriskajām? Kāpēc radiatori jākrāso tumšā krāsā? Cik ūdens izplūst no bojātiem ūdens krāniem? Atbildes uz visiem šiem jautājumiem ir sameklējusi kompānija „Riga Real Estate”, kas piedāvā saviem klientiem 100 oriģinālus padomus, kā ietaupīt savā mājā.
Šodien mēs jums pastāstīsim par visinteresantākajiem un praktiskākajiem padomiem.
Ņemot vērā gaidāmo apkures tarifu paaugstināšanu, jaunā apkures sezona iecirtīs visai sāpīgu robu lielākās daļas mūsu valsts ģimeņu budžetos. Un kopā ar acīmredzamo pārtikas produktu cenu paaugstināšanos tas vēl vairāk samazinās cilvēku rīcībā esošo brīvo līdzekļu daudzumu. Šādā situācijā ekonomēšanas jautājums kļūst arvien svarīgāks un svarīgāks. Kā visefektīvāk ekonomēt, var uzzināt, iepazīstoties ar padomiem un ieteikumiem, ko izstrādājuši kompānijas „Riga Real Estate” speciālisti. Turklāt daudzi padomi ir vienkārši īstenojami, bet to efekts ir ļoti iedarbīgs.
Un - tātad.
Siltums:
· Ļoti bieži māju un dzīvokļu ārsienas aiz radiatoriem ir plānākas nekā citās vietās. Šī iemesla dēļ to siltuma vadāmības koeficients ir augstāks, un tas rada siltuma zudumus. Ja starp sienu un radiatoru ir pietiekami vietas, lai novērstu siltuma zudumus, pie sienas iepretim radiatoram var piestiprināt siltumizolācijas plāksnes vai foliju. Šādi jūs paaugstināsiet temperatūru istabā un ietaupīsiet uz apkures rēķina.
· Neaizsedziet radiatorus ar mēbelēm.
· Naktī aizvelciet logiem priekšā aizkarus, tie neļaus siltumam aizplūst.
· Telpas vēdiniet tikai īsu brīdi, toties intensīvi. Pastāvīgi pavērti logi vai atvērti vēdlodziņi silda āra gaisu un tērē jūsu naudu. Dodiet priekšroku ātrai vēdināšanai, uz īsu brīdi plaši atverot logus. Tā gaiss pagūs apmainīties, bet neatdzesēs atdzesēt virsmas telpā.
· Nokrāsojiet radiatorus tumšā krāsā. Gluda, tumša virsma atstaro par 5–10% vairāk siltuma.
· Izolējiet logus. Logu siltumizolācija rada 40% lielāku siltuma aizturi.
· Biežāk mazgājiet logus: netīri logi laiž cauri daudz mazāk gaismas.
· Dzīvokļa apdarē izmantotie gaišie toņi un priekšmeti atspoguļo līdz 70–80% gaismas, bet tumšie – tikai 10–15%.
Ēdiena gatavošana
· Labāk izmantojiet gāzes plītis, nevis elektriskās. Profesionālie pavāri ēdienus gatavo tikai uz gāzes plītīm, jo tām var precīzāk noregulēt ēdiena gatavošanas temperatūru. Turklāt ogļskābās gāzes daudzums, kas izdalās, ēdienu gatavojot uz gāzes plīts, ir ievērojami mazāks nekā ogļskābās gāzes daudzums, kas izdalās, lai saražotu tā paša ēdiena pagatavošanai nepieciešamo elektroenerģiju. Ja jūsu dzīvoklim ir pievadīta gāze, ir vērts pāriet no elektriskās uz gāzes plīti.
· Uzliec katlam vāciņu. Tik vienkārši, un varat vārot ietaupīt līdz pat 25% enerģijas.
· Ja jums ir elektriskā plīts un tās sildvirsma ir deformējusies, tā noteikti ir jānomaina, jo, ja trauks nav ciešā kontaktā ar sildvirsmu, rodas siltuma zudumi. Nelīdzens katla dibena dēļ tiks patērēts līdz pat par 50% vairāk elektroenerģijas.
· Iegādājieties katliņus un pannas atbilstoši plīts riņķu lielumiem. Ja plīts riņķi būs vienādā diametrā un ar līdzenu virsmu, enerģija tiks ietaupīta par 50%.
· Neizmantojiet par cepeškrāsns vai mikroviļņu krāsns saldētu produktu atlaidināšanu. Produktus no ledusskapja izņemiet savlaikus un atsaldējiet istabas temperatūrā.
· Regulāri atkaļķojiet tējkannu, lai varētu ātrāk uzvārīt ūdeni.
Ūdens
· Salabojiet vai nomainiet visus bojātos krānus. Pilošs krāns diennaktī var „sapilināt” 30–200 litru ūdens! Centieties vienmēr krānu stingri aizgriezt.
· Izvēlieties jaucējkrānus ar vienu regulatora rokturi. Tie ūdeni sajauc ātrāk nekā jaucējkrāni ar diviem ventiļiem. Bet tas nozīmē, ka pa to laiku, kamēr jūs noregulēsiet vajadzīgo ūdens temperatūru, iztecēs mazāk ūdens.
· Biežāk ejiet dušā, nevis vannā.
· Mazgājot traukus, neturiet krānu visu laiku atvērtu. Ja jums ir divdaļīga izlietne, vienā daļā traukus mazgājiet, otrā noskalojiet. Šādi trauku mazgāšanai jūs tērēsit trīs līdz piecas reizes mazāk ūdens.
· Tīrot zobus, ielejiet skalojamo ūdeni glāzē, neteciniet veltīgi ūdeni izlietnē.
· Nemazgājiet veļu pustukšā veļasmašīnā.
· Izmantojiet slotu, nevis šļūteni, lai notīrītu piebraucamos ceļus vai ietvi, tādējādi ietaupīsiet ūdeni.
· Vasarā zālāju laistiet tikai katru piekto vai septīto dienu.
· Laistot mauriņu, izmantojiet tādu smidzinātāju, no kura ūdens krīt lielām lāsēm, jo daudzas sīkas lāsītes vienkārši iztvaiko gaisā, pat nepagūstot nonākt līdz augsnei.
· Noregulējiet savu zāles pļāvēju uz augstāko līmeni, jo, ja zāles stiebriņi ir garāki, nevis nogriezti līdz pat zemei, tie labāk mitrina augsni.
Gaisma un elektrība
· Iegādājieties ekonomiskās spuldzītes un izvērtējiet, kur tās visvairāk nepieciešamas.
· Telpās, kur nav nepieciešams spilgts apgaismojums (pagrabtelpās, bēniņos, kāpņu telpās, kūtīs, pirtīs utt.), lietojiet mazāk jaudīgas spuldzītes.
· Izmantojiet vairākus mazākus gaismas avotus, neslēdzot kopējo apgaismojumu, ja var iztikt ar stāvlampu vai galda lampu.
· Izmantojiet gaiteņos un ārpus mājas gaismas ķermeņus, kas reaģē uz kustību.
· Izmantojiet apgaismojumu ar regulējamu spilgtumu.
· Izvēlieties sev optimālu gaismas plūsmas virzienu. Lietojot lustru vai citu gaismekli, kura gaismas plūsma vērsta uz leju, iegūst pusotras reizes lielāku apgaisojumu nekā dod lustras, kuras kupoli vērsti uz augšu.
· Iegādājoties elektroierīces, izvēlieties A klasi.
· Atvienojiet no kontakta elektroierīces, kuras izslēgtas un ilgāku laiku netiek izmantotas.
· Neatstājiet mobilā telefona lādētāju kontaktā.
· Ja darbs ar datoru tiek pārtraukts uz īsu brīdi, ieslēdziet gaidīšanas režīmu.
· Pēc datora lietošanas izslēdziet to, jo arī gaidīšanas režīmā tas patērē pusi no enerģijas, ko izmanto darbojoties. Neaizmirstiet par monitoru!
· Visas drēbes labāk gludiniet vienlaikus, jo gludekļa uzsildīšanai tiek tērēts daudz elektroenerģijas.
· Negludiniet veļu, turklāt to negludināt ir arī veselīgāk. Var negludināt, piemēram: dvieļus, palagus, segu pārvalkus, apakšveļu, zeķes, bet elektrība tiks tiks ietaupīta.
Ledusskapis
· Ledusskapi turiet tālāk no apkures, saules gaismas un vienmēr pārliecinieties, ka tas ir aizvērts.
· Nelieciet leduddkapī karstus produktus.
· Noregulējiet temperatūru ledusskapī: saldētavā -18’C, ledusskapja tilpnē +5’C.
· Atslēdziet saldētavu,ja tā ir tukša.
· Reizi gadā atvelciet ledusskapi no sienas un noslaukiet putekļus no kondensācijas caurulītēm.
· Izvēlieties brīvi stāvošu ledusskapi, jo iebūvējamais tērēs elektroenerģiju par 30% vairāk nekā brīvi stāvošs ledusskapis.
Un visbeidzot – nekavējiet rēķinu samaksu, jo tad jums nebūs jāmaksā soda nauda. Savukārt, ja nevarat pārvarēt vēlmi remontēt dzīvokli, apsveriet, kāda ir aksesuāru – aizkaru, gleznu u.c. – nomainīšanas iespēja. Tas izmaksās lētāk, bet efekts būs lielisks. Nekautrējieties ekonomēt!
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.varianti.lv/sakums/articles/show/1741