Kauguru nekustamā īpašuma tirgū - galvenokārt «monstri» un grausti
Kauguros pieprasītas ir mājas ar zemi, bet tādas iegādāties ir gandrīz neiespējami. Nekustamā īpašuma tirgus piedāvā «monstrus» jeb padomju laika ēkas vai graustus. Investoriem Jūrmalas «pelēkais zirdziņš» Kauguri nav interesanti, stāsta nozares eksperti.
Kauguros ir pieprasītas mājas ar zemi. «Ļoti pieprasītas ir mājas no 100 līdz 150 kvadrātmetriem ainaviskā vietā ar nelielu zemes gabalu, bet to piedāvājumā nav. Vienīgais, ko nekustamā īpašuma tirgus piedāvā, ir padomju laika «monstri» vai grausti. Kauguros pārdošanā ir tikai sērijveida dzīvokļi, ir daži jaunie projekti, bet šie dzīvokļi reti nonāk kopējā tirgū,» saka Inga Freija, SIA «Arco Real Estate» konsultante.
Savrupmājas, kuras ir no 150 līdz 200 kvadrātmetru platībā, Kauguru centrā ap izglītības iestādēm ir cenu diapozonā no 165 līdz 200 tūkstošiem eiro. Savukārt, līča pusē īpašumu cenas ir no 230 līdz pat 370 tūkstošiem eiro. Zemes cenas ļoti atkarīgas no vietas un pieejamām komunikācijām. «Jūrmala ir specifiska - jo tuvāk jūrai, jo zemes cenas ir augstākas. Visumā pircēji varētu būt gatavi pirkt zemesgabalus privātmājas apbūvei cenu robežās no 15 000 līdz 30 000 eiro,» stāsta Lauris Ceplītis, SIA «City Real Estate» konsultants.
Edgars Priede, SIA «City Real Estate» nekustamā īpašuma speciālists, norāda, ka vasarā Kauguros nav burzma, kura ir novērota pārējā Jūrmalas daļā, pārsvarā manāmas ģimenes ar bērniem. Arī sezonas cenas, kas pārējā Jūrmalā ir «kosmosā», Kauguros ir daudz pieejamākas ģimenēm. Māju iespējams īrēt vienu mēnesi no 500 līdz 1000 eiro.
Investoriem Kauguri nav vajadzīgi
Kauguri kā mikrorajons pēdējos desmit gados ir strauji attīstījies, un līdz ar to cenas ir augušas visās kategorijās. «Ir novērojams cenu kāpums sērijveida dzīvokļu segmentā. Jauno projektu piedāvājuma nav un tas liecina, ka joprojām investoriem šis Jūrmalas «pelēkais zirdziņš» nav interesants. Taču tiek atjaunotas un nosiltinātas sērijveida ēkas un uzlabota apkārtējā infrastruktūra,» stāsta E. Priede.
Sērijveida dzīvokļu tirgus ir salīdzinoši aktīvs un cenas 2018. gada pirmajā pusē ir cēlušās par 7-8%. «Kauguri ilgu laiku stagnēja. Salīdzinot ar Rīgu, atpalika attīstītībā par kādiem diviem līdz trīs gadiem. Es uzskatu, ka Kauguros trūkst jauno projektu par Rīgas mikrorajonu jauno projektu cenām. Ilgtermiņa īres cenas ir salīdzinoši (ar Rīgu) zemas, bet ir specifika - daudzi īpašnieki dubulto īres maksu vasaras periodā. Piemēram, remontēta divistabu dzīvokļa īres cena ilgtermiņā ir no 200 līdz 250 eiro, taču vasaras mēnešos ap 500 eiro. Visumā dominē vietējais pircējs, bet ir arī pircēji no Krievijas un Ukrainas, kas iegādājas nelielus dzīvokļus vasarnīcas vajadzībām,» stāsta L. Ceplītis.
Jaunajām ģimenēm Kauguri ir pievilciga vieta dzīvošanai. «Lielākiem trīs vai četru istabu dzīvokļiem ir samērā zemākas cenas, kā arī gaisa kvalitāte ir daudz labāka nekā Rīgas mikrorajonos. Daudzi izvēlas šo vietu, jo šķērslis - attālums - mūsu laikos nav problēma. Ir laba satiksme ar Rīgu, ir uzlabota infrastruktūra, jauni veikali, tirdzniecības centrs, izklaides iespējas,» saka E. Priede.
Savukārt, Dainars Bernics, SIA «City Real Estate» nekustamā īpašuma speciālists, uzsver, ka Kauguri ir aizmirsti. Cilvēki vairāk izvēlas dzīvot Jūrmalas centrā, kaut gan tur nekustamais īpašums ir krietni dārgāks. Savukārt, Kauguros un Vaivaros īpašumi ir par 20 līdz 30% lētāki un līdz Jūrmalas centram attālums ir niecīgs. «Mani sarūgtina, ka attīstītāji nav ieinteresēti investēt Kauguru attīstībā, lai gan pieprasījums būtu,» viņš saka.
Izplatītākās daudzdzīvokļu ēkas Kauguros ir 467. sērija, 602. sērija un 103. sērija. Pēdējā gada laikā ir vērojama cenu lejupslīde. Šobrīd cenas svārstās no 500 līdz pat 1000 eiro par vienu kvadrātmetru - atkarībā no platības, iekštelpu remonta, stāva, vietas. Lielākiem dzīvokļiem cenas ir zemākas.
Tā kā vēsturiski Kauguros izmitināja daudzus bijušos cietumniekus, tas joprojām daudzus attur no dzīvošanas šajā vietā, bet kontingents ir nomainījies, akcentē eksperti.
Infrastruktūra tiek uzlabota
Šobrīd Jūrmalas pašvaldība nodrošina ar pārvaldnieku 341 dzīvojamo māju visā Jūrmalas pilsētas teritorijā, kurās dzīvokļu īpašnieku kopība nav lēmusi par pārvaldīšanas tiesību pārņemšanu. Pārvaldīšanas izmaksas šajās mājās svārstās robežās no 0,175 eiro par kvadrātmetru līdz 2,73 eiro par kvadrātmetru. Kopumā vidējās pārvaldīšanas izmaksas pašvaldības valdījumā esošajās dzīvojamās mājās ir 0,67 eiro par kvadrātmetru.
Jūrmalā kopumā ir attīstīta infrastruktūra - ir divas krievu valodīgās skolas, divas latviešu skolas (viena no tām ir ģimnāzija, kur mācās bērni no visas Jūrmalas un apkārtējiem ciemiem), bērnudārzi (arī privātais), tirgus, fitnesa centri un ārstniecības iestādes, futbola skola, sporta laukums ar skatītāju sēdvietām. Bērniem savukārt ir iekārtoti rotaļlaukumi pie mājām, kur novērots, ka katru nedēļu vietējie iedzīvotāji dodas tos apkopt un remontēt. Jūrmalā atrodas krodziņi, ir dažādi veikali (Rimi, Maxima u.c.). «Ar katru gadu arvien vairāk jūtama apkārtējās vides uzlabošana,» saka I. Freija.
Raksta pilno versiju var aplūkot: http://www.db.lv/zinas/foto-kauguru-nekustama-ipasuma-tirgu-galvenokart-monstri-un-grausti-478451