Turpinās mājokļu attīstība
Ingrīda Drazdovska, 2015. gada 5. maijs
Jaunu mājokļu tapšanas apjomi krietni atpaliek no kaimiņvalstīm; lielākais konkurents – vecā dzīvojamā fonda piedāvājums
, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Nevarētu apgalvot, ka mājokļu tirgus pašlaik piedzīvotu savus ziedu laikus, tomēr dažiem būvniecības uzņēmumiem nekustamā īpašuma projektu attīstīšana ir nozīmīga biznesa daļa vai pat kļuvusi par pamatbiznesu. Pašlaik mājokļu būvniecība un realizācija SIA Merks apgrozījumā veido aptuveni 20%. 2012. gadā SIA YIT Celtniecība pašu projekti nodrošināja aptuveni 30% apgrozījuma, parējos 70% – būvdarbi dažādiem pasūtītājiem; tagad šī proporcija ir pretēja. NCC grupas uzņēmumi (NCC Housing un NCC Konstrukcija) šobrīd fokusējas tikai uz savu nekustamā īpašuma projektu īstenošanu. «Tas ir uzņēmumu grupas stratēģisks lēmums ieturēt pauzi. Kā skandināvu tipa uzņēmums pašreizējā tirgus situācijā neesam pārāk konkurētspējīgi. Uzņemamies pilnu atbildību visu garantijas laiku, neesam gatavi nonākt maksātnespējā. Tāpēc koncentrējamies paši uz savu ražošanu,» skaidro uzņēmumu vadītājs Mareks Kļaviņš.
Vairs neinteresē
DB jau ziņoja, ka vairākas likumdevēju iniciatīvas spēcīgi sapurināja mājokļu tirgu, to atzīst arī būvnieki, taču izmaiņu ietekme ir bijusi atšķirīga.
Pagājušais gads aizsākās cerīgi, taču gada otrajā pusē situācija krasi mainījās. To ietekmēja iniciatīva ieviest t.s. nolikto atslēgu principu, kredītiestāžu asā reakcija, grozījumi Imigrācijas likumā, diskusija Saeimas komisijā par iespēju vispār neļaut Krievijas pilsoņiem pretendēt uz termiņuzturēšanās atļaujām – TUA (kas Krievijas informatīvajā telpā jau izskanēja kā fakts) plus ārējie faktori, tostarp ekonomiskā lejupslīde austrumos, situācijas pasliktināšanās Krievijā, ietekmēja arī Latvijas būvnieku, attīstītāju biznesu. Pašlaik aktuālā Latvijas TUA programma šobrīd vairs nav konkurētspējīga, pieprasījums ir zems, raksturo YIT Celtniecības valdes priekšsēdētājs Andris Božē. Iepriekš YIT uzbūvētajās mājās nerezidentu pirkumi bijuši aptuveni 30% gadījumu. Trešo daļu dzīvokļu nerezidenti ir nopirkuši arī Merka īstenotajos mājokļu projektos; liela daļa dzīvokļu vēlāk nonākuši īres tirgū.
Visu rakstu Turpinās mājokļu attīstība lasiet 5. maija laikrakstā Dienas Bizness.
Raksta pilno versiju var aplūkot: http://www.db.lv/ipasums/nekustamais-ipasums/turpinas-majoklu-attistiba-431797